Bize Ulaşın:

+ 90 332 350 37 77

Adres;

Şemsi Tebrizi Mahallesi, Şerafettin Caddesi No:95

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyunda bulunan 7 adet omur ve omurgalar arasındaki disk denilen yapıların geriye ve yanlara doğru taşması sonucu ortaya çıkar.
Belirtileri:
Boyun ağrısı ve boyunda sertlik, boyun hareketlerinde kısıtlılık, fıtığın sinir köklerini etkilemesi durumunda omuz veya kollarda ağrı,kollarda-ellerde uyuşukluk,karıncalanma güç kaybı gibi şikayetler görülebilir.
Bilgi ve randevu için; 0332 350 3 777

Op. Dr. Yusuf Ziya Karaca: “Nakil Konusunda…

 

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Yusuf Ziya Karaca, Organ Bağışı Haftası kapsamında yaptığı açıklamada, yaklaşık 25 bin civarında hastanın nakil beklediğini belirterek, vatandaşların nakil konusunda kafalarında hiçbir şüphe duymamaları gerektiğini söyledi.

Konya Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Yusuf Ziya Karaca, toplumda organ bağışını bilinçlendirmek ve teşvik etmek amacıyla her sene 3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanan Organ Bağışı Haftası kapsamında organ bağışı konusunda bilgi verdi. Vatandaşların organ bağışı ile ilgili kafalarında en ufak bir soru işareti kalmaması gerektiğini savunan Op. Dr. Karaca, “Organ bağışı dediğimiz zaman öldükten sonra organlarımızın başka bir insanın kullanmasına izin vermemizdir. Mesela görmeyen bir insanın görmesini ya da hayatı boyunca diyalize bağlı yaşaması gereken, diyaliz makinesi başında ömrünü geçirmesi gereken bir insanın hayata dönmesini sağlamaktır. Ülkemizde de son yıllarda bu organ bağışına daha da önem verilmekte. Bununla ilgili dernekler, kurumlar faaliyetlerini sürdürmektedir. Peki kimler organlarını bağışlayabilir? Ülkemizdeki yasalara göre 18 yaşını doldurmuş tanıdığı iki kişinin sözel şahitliğinde ve bir hekimin onayı doğrultusunda bütün vatandaşlarımız organ bağışında bulunabilir. Bunun için en yakın sağlık merkezine gidip organ nakli ve bağış formunu doldurarak buna izin verebilir. Hangi dokular, hangi organlarımız bağışlanabilir? Bununla ilgili gözün kornea tabakası, karaciğer, böbrek, pankreas, kalp gibi birçok doku bağışlanabilir ve hayat kurtarıcı olabilir. Bu ülkemizin ekonomik yönden de tasarrufuna fayda sağlar aynı zamanda da bir insanın hayatını tam anlamıyla, tamamıyla değiştirmiş olabiliriz. İslami inançlarımıza göre de organ nakillerinin diyanetin verdiği fetvaya göre hiçbir sakıncasının bulunmadığı daha önceki yıllarda da belirtilmiştir. Vatandaşlarımızın da bununla ilgili kafalarında en ufak bir soru işareti kalmaması gerekir” dedi.

Op. Dr. Yusuf Ziya Karaca, 25 bin civarında nakil bekleyen hastanın olduğunu belirterek, “2017 yılında Türkiye’de organ nakli bekleyen hasta sayısı yaklaşık 25 bin civarında. Bunların çoğunluğunu böbrek hastaları, yaklaşık 20 bin civarında böbrek nakli bekleyen insanlar oluşturuyor. Nakil konusunda, bağış konusunda insanların kafalarındaki tereddütleri artık bitirmesi gerekiyor. Bu toplumumuzun gelişimi için, insanların daha hayata bağlanabilmeleri açısından, sağlıktaki harcamalarımızı azaltmak açısından da katkıda bulunacakları organ bağışı konusunda az öncede belirttiğim gibi İslami olarak diyanetin verdiği fetvayı da okuyup gönül rahatlığıyla bağışta bulunabilirler. Her organ bir hayat kurtarır bunu düşünerek kendi yakınlarımızın başına gelebileceğini de düşünerek bağış konusunda vatandaşlarımızın daha duyarlı ve sayımızın artmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Hastane olarak her zaman organ bağışına açık olduklarını kaydeden Dr. Karaca, “Vatandaşlarımız Konya Hospital’e başvurup formlarını doldurabilirler. Biz bu formları ilgili yerlere iletebiliriz. Bununla ilgili de 7 gün 24 saat hizmet veriyoruz” dedi.

25 yıllık yürüme güçlüğü protez ameliyatla sona erdi

Konya’da 25 yıldır yürüme güçlüğü çeken 60 yaşındaki kadın, protez ameliyatla sağlığına kavuştu.

7 yıl önce sağ dizinden ameliyat olan Aysel Akçay ağrıları sona ermeyip sol dizinde de rahatsızlık başladı. Konya Hospital’e başvuran ev hanımı Akçay, ağrılarından dolayı yerinden kalkamadığını, yürüyemediğini anlatarak, “Şikayetim 25 yıl önce başladı. En son yürüyememeye başladım. Bir doktorumun tavsiyesi üzerine buraya geldim ve ameliyat oldum. Ameliyat olmadan önce yürüyemiyordum. Evin içinden çıkamıyordum. Dışarıya, çarşıya, pazara çıkamıyordum. Zamanımı 4 duvar arasında geçiriyordum. Zorlandığım da eşimin koluna girerek yürümeye çalışıyordum. Ameliyat kararımı bu şekilde verdim. Yani son çare geldim, güvenerek geldim” dedi.

Eşinin ameliyat öncesi zorluklar çektiğini belirten Fuat Akçay (62), “Ben yalnız çarşıya, pazara gidiyordum. Eşim yoktu. Eşim ile gidip geldiğimde de eşim beş adım yürüyemiyordu. Onun için sıkıntılar oluyordu. Şimdi inanıyorum eşimle beraber çarşı, pazar gezebileceğiz” ifadelerini kullandı.

“Hastamız ameliyat sonrası yürümeye başladı”

Ortopedi ve Tramvatoloji Uzmanı Prof.Dr. Tunç Cevat Öğün, hastanın ameliyat sonucunda yürümeye başlayacağını kaydetti. Öğün, “60 yaşında olan hastamızın sol dizde ağrı, şişlik, merdiven inip çıkamama ve yürüyememe şikayetleri vardı. Şikayetlerinin uzun zaman devam edip hiçbir şekilde ilaç, fizik tedavi ve masaj ile geçmediğini söyleyerek bize başvurdu. Kendisine protez ameliyatı önerdik. Protez ameliyatı başarılı bir şekilde yapıldı. Şu an aktif olarak yürüyüp merdiven inip, çıkıp, oturup kalkabilen hastamız aktif hayatını devam ettirebilmektedir” dedi.